Nejužitečnější klávesové zkratky pro učitele – 2. část

V minulém díle jsme vám přinesli několik tipů, jak si usnadnit práci na počítači. Dnes pokračujeme. Znáte všechny následující zkratky?

Přeskakujte mezi programy

Existuje snad někdo, kdo by neměl během práce na počítači otevřených několik programů naráz? Mezi všemi otevřenými programy, které vidíte na spodní liště počítače, můžete elegantně přeskakovat pomocí zkratky Alt+Tab (Klávesa se dvěma šipkami v levé části klávesnice). Podržíte-li klávesy jen krátce, přeskakujete na další okno a zase zpět. Když ale klávesu Alt budete držet déle, uvidíte na obrazovce všechny vaše otevřené programy, mezi kterými můžete vybírat klávesou Tab. Na to, že se nemusíte kurzorem myši strefovat do malých okýnek, si zvyknete rychle a vaše prsty si tento trik zautomatizují raz dva.

Výběr více souborů

Máte složku plnou fotek nebo třeba textových dokumentů, z nichž některé potřebujete přesunout, zkopírovat, smazat nebo přejmenovat? Jsou li v řadě nebo sloupci za sebou, stačí, když podržíte klávesu Shift a kliknete na první a poslední soubor v řadě. Potřebujete-li vybrat jen pár souborů, které jsou ve složce na přeskáčku, držte namísto Shift klávesu Ctrl a označujte soubory jednotlivě. Pokud je naopak jen pár souborů, které označit nechcete, můžete pomocí Ctrl+A označit vše ve složce a podržením klávesy Ctrl jednotlivé soubory odznačit. PS: Přejmenovat soubory (i hromadně) můžete klávesou F2.

Snímek obrazovky

Možná jste to dosud nepotřebovali, ale jakmile jednou vyzkoušíte udělat snímek obrazovky, zjistíte, jak užitečná vychytávka to je. U operačního systému Windows je pro tuto funkci zkratka Win+Shift+S. Po jejím stisknutí se vám otevře možnost označit vybranou část vaší obrazovky nebo i celou. Tento klip poté můžete uložit jako obrázek. Funguje to podobně jako funkce PrintScreen, nám se ale zdá o kousek chytřejší 🙂

Nejužitečnější klávesové zkratky pro učitele

V minulém díle jsme vám přinesli několik tipů, jak zpestřit on-line výuku žákům. A dnes tu máme pro změnu něco, co usnadní práci na počítači vám. Pokud pracujete s operačním systémem Windows, můžou vám přijít vhod následující klávesové zkratky. Které z nich znáte a používáte?

zdroj: Freepik.com

Na první pohled se může zdát, že si všechny ty kombinace kláves nemůžete zapamatovat. Ale až uvidíte, jak užitečné triky díky nim zvládnete, nebudete chtít jinak. Pro začátek pomůže tahák vedle počítače, ale za pár dní svalová paměť udělá své a prsty vám po klávesnici budou tancovat samy. Pravidlo je u všech stejné – první klávesu podržíte a k ní zmáčknete druhou v pořadí.

Kopírování a přesouvání textu

Nejpoužívanější duo klávesových zkratek pro kopírování textu Ctrl+C a Ctrl+V nejspíš znáte. Pokud vybraný text nechcete zkopírovat, ale vyjmout a přesunout jinam, označte ho a přesuňte pomocí Ctrl+X a Ctrl+V. Co když chcete zkopírovat celý text z dokumentu? Místo ručního označování kurzorem přes několik stran text jednoduše zmáčkněte Ctrl+A. Takto označený text pak můžete kopírovat, přesouvat nebo smazat. 

Najděte slovo

Užitečnou zkratkou je také Ctrl+F, díky které můžete hledat v dlouhých dokumentech nebo i na webech pomocí slov. Do vyhledávacího políčka, které se vám po stisknutí klávesové zkratky otevře, jednoduše napíšete hledané slovo. Okamžitě uvidíte, kolikrát je v textu obsaženo a pomocí šipek mezi nimi můžete překlikávat.

Chraňte si soukromí

Umět během sekundy uzamknout obrazovku je k nezaplacení. Ochráníte tak obsah svého počítače před nezvanými hosty, ať už je to doma nebo ve škole. Stačí podržet tlačítko s logem Windows (vypadá jako čtyři kostičky) a k tomu L jako „lock”. Win+L vás vrátí na spořič vašeho počítače, kde zadáváte své heslo.

Už stačí? Dobře, pokračování příště 🙂

Jak zpestřit on-line výuku sobě i žákům

Po vánočních prázdninách se žáci kromě prvňáků a druháků místo do školy vrátí opět za obrazovky svých počítačů. A učitelé se shodují, že udržet jejich pozornost na dálku je ještě větší výzva, než když jsou ve třídě. Přitom online výuka nabízí spoustu možností, jak hodiny zpestřit tak, aby bavily víc žáky a nakonec i vás. Které z nich vyzkoušíte?

Výzva: Zapnout kamery!

Největší hrůza učitele je, když v online třídě vidí místo svých žáků jen černá políčka vypnutých kamer. Jak žáky přesvědčit, aby si kamery dobrovolně a rádi zapnuli? Děti se rády chlubí věcmi, které mají rády. Vyzvěte je, aby na začátku hodiny každé ukázalo spoužákům jeden vánoční dárek, který mu udělal radost. Další variantou je hledání pokladů. Vyzvěte děti, aby doma našly a na kameru ukázaly předmět, který splňuje vaše zadání. Třeba něco modrého, něco, co má nohy, něco kulatého, něco kovového atd. Úkol se dá přizpůsobit tematicky danému předmětu. Nebo si udělejte tematické dny: pyžamový den, den s čepicí na hlavě… Uvidíte, že se žáci budou chtít pochlubit na kameru.

Zahrajte si hru

Děti milují počítačové hry, tak proč je šikovně nezapojit do výuky? Znáte hru „Město, jméno,…”, kdy se vymýšlí co nejvíc slov začínajících na stejné písmeno v různých kategoriích? Zahrajte si ho na dálku s pomocí virtuálního kola štěstí, které za vás vytočí písmeno. Schválně, kdo z žáků najde jako první všechny rozdíly na fotografiích? V angličtině si můžete zahrát oblíbenou šibenici. Stačí nasdílet obrazovku! 

Buďte cool díky rozšířením Chromu

Překvapte své žáky svým avatarem neboli kreslenou postavičkou, která vypadá přesně jako vy. Jednoduše si ji vytvoříte v telefonu pomocí aplikace Bitmoji a díky stejnojmennému rozšíření ji můžete kreativně využít všude, kde se po vás chce profilový obrázek (například v mailu, na Zoom profilu…) ale přidávat ji můžete třeba i k domácím úkolům.

Rádi byste si zaznamenali části své online hodiny? Screencastify vám umožní jednoduše nahrát video toho, co se právě děje na vaší obrazovce, ať už je to aktivita v záložce na webu, vaše pracovní plocha počítače nebo vaši webkamera, a následně to sdílet se studenty nebo uložit do archivu.

Co takhle žáky v každé hodině místo nudné bílé šipky překvapit novým kurzorem? Díky rozšíření Custom Cursor to může být v pondělí pomeranč, v úterý mimozemšťan a ve středu třeba Spiderman. Ocení prckové i puberťáci 🙂 A co žákům posílá úplně nejvíc cool učitel? Přece GIFy!

Rubrika vzniká ve spolupráci s makeITtoday.

Zařazujeme IT středu do našeho obsahu

Jelikož Covid 19 je velmi neposlušný žák, zlobí a zlobí a dělá si co chce, rozhodli jsme se uzpůsobit i náš obsah tak, abychom byli co nejvíce nápomocni. A protože jsme tu pro učitele, zařazujeme do našeho pravidelného obsahu rubriku IT středa. Většina našich edukačních bojovníků v první linii po Novém roce bohužel opět zaujme kromě té pedagogické i roli IT manažerů. Chtěli bychom jim tento úkol usnadnit a nabídnout tipy, jak udělat online výuku víc cool a přiblížit se tak alespoň pomyslně jejich žákům. Nebojte, není to jen o zábavných vstupech, náš záměr je hlubší. Rubriku připravujeme ve spolupráci s makeITtoday a naším cílem je navést naše čtenáře na smysluplné zapojení technologií do předmětů, na trénink informatického myšlení, rozpoznání fake news a další nástrahy či výzvy, které dnešní doba přináší. Startujeme již zítra 🙂

zdroj: Freepik.com

Cvičení Z-R-O-V-N-A

Pomalu přituhuje a zkracují se nejen dny, ale i počet hodin, kdy se nám chce být venku. A protože sportoviště a tělocvičny jsou zavřené, je obzvlášť důležité se v této době starat o svoje tělo, aby záda nebolela. A to platí nejen pro učitele, kteří díky distanční výuce tráví enormní čas sezením u počítače, ale i pro děti, které třeba ještě navyšují čas u obrazovky sledováním televize nebo hraním her.

Pokud sledujete náš web nebo Facebook pravidelně, všimli jste si, že jsme vám posledních 9 týdnů v naší rubrice ROZHÝBANÁ STŘEDA dávali tip na kompenzační cvičení pro rovná záda.

Dnes s vámi sdílíme soubor všech cviků. Můžete si ho vytisknout a protáhnout kdykoli budete mít chvilku. Jsou to opravdu jednoduché kompenzační cviky, ale věřte, že za pravidelné cvičení a protahování vám vaše záda poděkují.