Tak jsme se dočkali! Částečně…

Každý den jeden tip pro rozvoj gramotnosti
Tak jsme se dočkali! Částečně…
Štěpán Járka učí na Střední odborné škole uměleckořemeslné a na ZŠ Burešova. Má za sebou sedm let pedagogické praxe. Začínal jako volnočasový pedagog, měl funkci předsedy předmětné komise, podílel se na tvorbě ŠVP. Je členem iniciativy Otevřeno na podporu vzdělávání pedagogů.
Výtvarný výchova není jen o výtvarných technikách. Jendou z hlavních oblastí, která by měla být u studentů rozvíjena, je tzv. vizuální gramotnost. Koukat a umět popsat to, co vidím kolem sebe. V pořadu televize Mall.cz Překvapivé stavby se architekt Adam Gebrian zaměřuje na popis veřejného prostoru, ať už se jedná o galerii či špinavou tramvajovou zastávku. Sochař Pavel Karous zase v seriálu Vetřelci a plameňáci hledá odpovědi na otázky typu Jakým způsobem zacházíme s odkazem minulosti v podobě kvalitního umění, na co reagují dnešní sochařské tvorba a kdo by měl o jejím zhotovení a umístění do veřejného prostoru rozhodovat. Sledujte ho na televizeseznam.cz/porad/vetrelci-a-plamenaci. V dalším pořadu Televize Seznam Um! učitel výtvarky Ondřej Horák reaguje na aktuální způsob chápání moderního umění. Poznáme vůbec rozdíl mezi uměním a kýčem? Jak by se mělo o umění učit na školách? Doporučuju i FB galerii Zdeňka Sklenáře, kde najdete rozhovory s významnými současnými umělci, ukázky jejich děl a popis procesů, jakými vznikají. Další tipy najdete v informačních aktovkách na Otevreno.org.
Minulý týden nám lektor kurzů digitálních dovedností makeITtoday Ondřej Vošta představil programovací platformu pro děti Scratch. Dnes nás seznámí s dalším ze svých oblíbených nástrojů – Makecode.
Makecode je výukový programovací nástroj z dílny společnosti Microsoft. Obsahuje jednak snadno pochopitelný blokový programovací jazyk podobný Scratchi, ale umožňuje své rozhraní přepnout i do Pythonu nebo Javascriptu, a tím dát studentům možnost nahlédnout do profesionálních programovacích jazyků nebo si začít zkoušet programovat v nich.
Spolu se skvělou a cenově dostupnou platformou micro:bit je makecode přívětivou cestou k robotice. Micro:bit je malinký výukový počítač. Přímo u sebe má display z 25 led světýlek, akcelerometr pro zjišťování náklonu, tlačítka, teploměr a ještě má dostupné programovatelné kontakty (takzvané piny), které umožňují přímou práci nebo jeho další rozšíření (a různých rozšíření je na trhu opravdu nespočet). A celý micro:bit a jeho rošíření můžete programovat pomocí makecode. Navíc má makecode skvělý emulátor micro:bitu, takže na vyzkoušení ani fyzické zařízení nepotřebujete.
Makecode se dá využít pro několik dalších robotů, ale také k programování do hry Mincraft Education Edition (pozor, opravdu je třeba verze Education Edition). A nebo také k programování jednoduchých her (https://arcade.makecode.com/) připomínajících staré konzole a automaty. Tyto hry je pak možné vkládat do katalogů nebo na vlastní webové stránky, případně nahrát do různých kutilských konzolí.
Spolu s micro:bit mohou například pomocí pinů testovat, jaké materiály vedou elektrický proud. Mohou vytvořit vlastní krokoměr nebo si posílat tajné zprávy mezi micro:bity.
U toho všeho se prakticky naučí, co to jsou senzory, jak je roboti čtou, pomocí programu vyhodnocují a podávají konkrétní výstupy. A naučí se nebo zopakují základní programátorské koncepty jako například proměnné a podmínky. Programování může být pro studenty příliš abstraktní a programování fyzických zařízení ho pomůže přiblížit reálnému světu.
Troufnete si vyřešit následující algebrogram? Nahraďte písmena číslicemi 0-9 tak, aby příklad dával smysl.
ŘEŠENÍ
Jaro je konečně tady i teplotně a venku se začíná vše zbarvovat. Malé pozorovatele to bude jistě lákat k hledání a zkoumání různých povrchů – kvetoucích stromů, rostlin, listů, kamenů apod. Kapesní osvětlovací mikroskop umožňující 20ti až 40ti násobné zvětšení, který lze použít pro okamžité pozorování venkovních či vnitřních materiálů.
Mini mikroskop je vhodný především pro zkoumání věcí venku – listí, hlíny, květin, hmyzu atd. Součástí výbavy kapesního mikroskopu je i jedno sklíčko pro pozorování, ale je možné ho dovybavit sadou přídavných sklíček. Balení mikroskopu obsahuje praktický popruh na nošení.
Kapesní mikroskop můžete objednat zde:
Prolistujte si Kidtown Edu katalog vzdělávacích pomůcek 2020/21 zde.
Možná se ptáte, proč by se vlastně děti měly učit programovat? Ne každý se přece chce stát programátorem. Je to podobné jako s odpovědí, proč by se měly učit cizí jazyk, když nechtějí být překladatelem. Jednoduše nový jazyk pomáhá chápat svět okolo nás, poskytuje základy pro další vzdělávání, otevírá nové karierní příležitosti, nabízí nástroje pro řešení kažodenních problémů a v neposlední řadě usnadňuje komunikaci s lidmi v IT, kterých bude v pracovních týmech stále přibývat.
V následujících týdnech nám lektor kurzů digitálních dovedností makeITtoday Ondřej Vošta představí své oblíbené platformy, které jsou přímo navržené pro výuku dětí.
Scratch (https://scratch.mit.edu/) je jedna z nejoblíbenějších platforem pro výuku programování. Obsahuje snadno pochopitelný programovací jazyk, galerii projektů pro inspiraci a pro učitele užitečnou možnost vytvořit třídu.
Scratch je kočička, co nekouše
Scratche se nemusí bát ani neprogramátor. Jedná se o takzvaný vizuální programovací jazyk. To znamená, že místo psaní kódu skládáte dohromady grafické bloky. Tyto bloky jsou navíc různě tvarované a zapadají do sebe, čímž vám Scratch pomáhá určit, kam co patří. Podobně jako kostičky lega. Díky tomu se nemusíte trápit překlepy, znalostí příkazů či kódem, který počítač nedokáže přečíst.
Proč učit Scratch
Přes svou jednoduchost programovací jazyk Scratch obsahuje stejné základní koncepty jako jakýkoliv jiný, i profesionální, jazyk. Naučíte se díky němu porozumět proměnným, cyklům, podmínkám a podobně. I studentům, kteří se nechtějí stát programátory, snadnou cestou přiblíží, jak fungují technologie, které denně používají. A budoucím programátorům dá základ, díky kterému se snáze naučí další programovací jazyky.
K čemu Scratch použít
Ve Scratchi je možné vytvořit hezké hry, které hodně baví studenty, animovaná videa, kvízy či nechat Scratch kreslit. Velmi dobře se dá využít i v jiných předmětech, než je informatika. Kreslení můžete využít v geometrii, studenty zpracovanou krátkou animaci ze světa přírody v přírodopisu, vlastní kvíz z dějepisu a v angličtině zase můžete využít zabudovaný překladač a převod textu na řeč.
Na ukázku projektu, který děti mohou ve Scratchi naprogramovat, se můžete podívat na tomto odkazu:https://scratch.mit.edu/projects/508656106/editor/. Akci spustíte kliknutím na zelenou vlaječku nad obrázkem sluníčka.
Zkusíte ještě potrénovat váš mozek a vyřešit následující šifru?
ŠEL JSEM NA NÁKUP A POŘÍDIL:
1 ks ROHLÍKU, 2ks PAPRIKY, 1 balení KÁVY,
2 konzervy LEČA, 4 tuby PASTY NA ZUBY a
2 borůvkové MARMELÁDY
NÁPOVĚDA:
ČÍSLA MAJÍ SOUVISLOST S TEXTEM…
a) křestní jméno
b) droga
c) dopravní prostředek
d) pták
e) den v týdnu
f) místo na známky
ŘEŠENÍ:
RAKETA
Roztěkanost, nesoustředěnost, potřeba zklidnit se a ukotvit své myšlenky. To občas potřebuje každý. Znáte „smyslová přelévátka?“ Jsou to rozmanité sady senzorických kapalinových válců. Fascinují vás v dobrém slova smyslu, protože jediné, kam upřete svůj zrak a myšlenky, budou různobarevné proudy kapaliny – oleje, které plynule stékají ke dnu. Některé opravdu pomaličku, po kapičkách, některé trochu rychleji, jiné pro změnu ve spirálách.
Kvůli zklidňujícímu efektu jsou ideální pro děti se specifickými potřebami, jako je například ADHD či lehčí forma autismu. Inspirují zvědavost, rozvoj tvůrčího jazyka a porozumění jednoduchým vědeckým principům.
„Oblíbená pomůcka, která chytí pozornost a pomůže k soustředěnosti. Často přemýšlím, zda je oblíbenější u dětí nebo u učitelů“, říká Jana Vyhlídalová, zakladatelka projektu Gramotní.
Smyslové barevné kaskády můžete objednat zde.
Smyslová dvoubarevná přelévátka objednáte zde.
Prolistujte si Kidtown Edu katalog vzdělávacích pomůcek 2020/21 zde.
V online výuce se setkáváme s množstvím nových problémů a výzev. Jak sledovat postup žáků, když se nemohu projít po třídě a „nakouknout”, jak spolupracovat na dálku a podobně. Dnes vám Ondřej Vošta představí 3 nástroje, které rád používá při online výuce na kurzech digitálních dovedností makeITtoday.
Padlet je elektronická obdoba nástěnky s lístečky. Od korkové nástěnky jí však posouvá na míle daleko několik vlastností.
Ve výuce padlet využívám například k získání zpětné vazby, brainstormingu nebo evokaci. Se studenty také při práci na delších týmových projektech, kde si na lístečky píší dílčí úkoly a přesouvají je mezi sloupci „TODO”, „Děláme na tom” a „Hotovo”.
Ve verzi zdarma máte k dispozici 3 nástěnky bez jakýchkoliv dalších omezení.
Quizizz je online kvíz. Online nástrojů pro tvorbu kvízů je mnoho, zmíním například ještě Kahoot, který rád používám spíš v prezenční výuce. Z mnoha vlastností Quizizz bych zmínil hlavně tyto:
Verze zdarma má drobná omezení, která mi ale nikdy nevadila. Údajně jsou ve verzi zdarma také reklamy, ale nezaznamenal jsem je.
Classcraft je nástroj, jak z výuky udělat online hru na hrdiny. Každý student je hrdina a vy připravujete dobrodružství. V nejjednoduší formě máte mapu, na kterou umístíte úkoly a cesty jak mohou studenti mezi úkoly postupovat. Pokud se chcete ponořit hlouběji, každý student má ve hře povolání (Kouzelník, Ochránce nebo Léčitel), má své body zkušenosti, úroveň, životy, energii a speciální dovednosti. Jak toto všechno využijete, je na vás, ale už základní mapa s úkoly přináší několik výhod.
Classcraft je trochu složitější nástroj, ale minimálně základní využití map není nic, co by běžný uživatel nezvládl. Studenti potřebují registraci a doporučuji ji s nimi projít online. Celá platforma je anglicky, ale po úvodní registraci si studenti vystačí s několika málo obrázky, které si v nejhorším zapamatují jako obrázky.
Ve verzi zdarma může mít vaše dobrodružství pouze 6 úkolů, ale můžete vytvořit i více dobrodružství. Jiná omezení mi zatím ve využívání tohoto báječného nástroje nebránila.