Model kostry do hodin biologie

Model kostry v životní velikosti je perfektní pomůckou do hodin biologie či přírodopisu. Krásně pomůže žákům porozumět tomu, jak jsou kosti v těle poskládané. Model odpovídá skutečné kostře v životní velikosti (160 cm). K dispozici je zmenšený model ve 2 velikostech – kostra střední 80 cm a kostra malá 46 cm.

zdroj: Tereza Veselá photo

Kostru můžete pořídit zde

Prolistujte si Kidtown Edu katalog vzdělávacích pomůcek 2020/21 zde.

Nejužitečnější klávesové zkratky pro učitele – 2. část

V minulém díle jsme vám přinesli několik tipů, jak si usnadnit práci na počítači. Dnes pokračujeme. Znáte všechny následující zkratky?

Přeskakujte mezi programy

Existuje snad někdo, kdo by neměl během práce na počítači otevřených několik programů naráz? Mezi všemi otevřenými programy, které vidíte na spodní liště počítače, můžete elegantně přeskakovat pomocí zkratky Alt+Tab (Klávesa se dvěma šipkami v levé části klávesnice). Podržíte-li klávesy jen krátce, přeskakujete na další okno a zase zpět. Když ale klávesu Alt budete držet déle, uvidíte na obrazovce všechny vaše otevřené programy, mezi kterými můžete vybírat klávesou Tab. Na to, že se nemusíte kurzorem myši strefovat do malých okýnek, si zvyknete rychle a vaše prsty si tento trik zautomatizují raz dva.

Výběr více souborů

Máte složku plnou fotek nebo třeba textových dokumentů, z nichž některé potřebujete přesunout, zkopírovat, smazat nebo přejmenovat? Jsou li v řadě nebo sloupci za sebou, stačí, když podržíte klávesu Shift a kliknete na první a poslední soubor v řadě. Potřebujete-li vybrat jen pár souborů, které jsou ve složce na přeskáčku, držte namísto Shift klávesu Ctrl a označujte soubory jednotlivě. Pokud je naopak jen pár souborů, které označit nechcete, můžete pomocí Ctrl+A označit vše ve složce a podržením klávesy Ctrl jednotlivé soubory odznačit. PS: Přejmenovat soubory (i hromadně) můžete klávesou F2.

Snímek obrazovky

Možná jste to dosud nepotřebovali, ale jakmile jednou vyzkoušíte udělat snímek obrazovky, zjistíte, jak užitečná vychytávka to je. U operačního systému Windows je pro tuto funkci zkratka Win+Shift+S. Po jejím stisknutí se vám otevře možnost označit vybranou část vaší obrazovky nebo i celou. Tento klip poté můžete uložit jako obrázek. Funguje to podobně jako funkce PrintScreen, nám se ale zdá o kousek chytřejší 🙂

Dřevěné krychle na 100 způsobů

Učíte podle Hejného metody? Pak se vám určitě budou hodit dřevěné krychle. Pořiďte buď celou sadu obsahující 27 krychlí ve čtyřech barvách (8x modrá, 8x červená, 6x žlutá, 5x zelená) nebo můžete dokupovat jednotlivé barvy po 8 kusech.

Zpravidla se začíná poznáváním vlastností krychle, zkoušením a povídáním, co všechno se dá z krychlí postavit – počet podlaží, počet krychlí v jednotlivém podlaží apod. Postupně se přidávají termíny jako půdorys a úkoly zahrnující plán stavby. Ideální pro žáky 1. a 2. ročníku základní školy.

zdroj: Tereza Veselá photo

„V jednoduchosti je síla. Právě to potvrzují dřevěné kostičky, které se dají využít na 100 způsobů a rozvíjet prostorovou představivost a komunikační dovednosti od předškolního věku. Postupně se s nimi dají vyvozovat komplexnější pojmy jako objem, povrch, plán a rozvíjet třeba kombinatorické myšlení až do zhruba 6. třídy. Za mě jednoznačně 👍🏼,“ říká Jana Vyhlídalová, zakladatelka projektu Gramotní.

Dřevěné krychle můžete objednat zde.

Prolistujte si Kidtown Edu katalog vzdělávacích pomůcek 2020/21 zde.

Nejužitečnější klávesové zkratky pro učitele

V minulém díle jsme vám přinesli několik tipů, jak zpestřit on-line výuku žákům. A dnes tu máme pro změnu něco, co usnadní práci na počítači vám. Pokud pracujete s operačním systémem Windows, můžou vám přijít vhod následující klávesové zkratky. Které z nich znáte a používáte?

zdroj: Freepik.com

Na první pohled se může zdát, že si všechny ty kombinace kláves nemůžete zapamatovat. Ale až uvidíte, jak užitečné triky díky nim zvládnete, nebudete chtít jinak. Pro začátek pomůže tahák vedle počítače, ale za pár dní svalová paměť udělá své a prsty vám po klávesnici budou tancovat samy. Pravidlo je u všech stejné – první klávesu podržíte a k ní zmáčknete druhou v pořadí.

Kopírování a přesouvání textu

Nejpoužívanější duo klávesových zkratek pro kopírování textu Ctrl+C a Ctrl+V nejspíš znáte. Pokud vybraný text nechcete zkopírovat, ale vyjmout a přesunout jinam, označte ho a přesuňte pomocí Ctrl+X a Ctrl+V. Co když chcete zkopírovat celý text z dokumentu? Místo ručního označování kurzorem přes několik stran text jednoduše zmáčkněte Ctrl+A. Takto označený text pak můžete kopírovat, přesouvat nebo smazat. 

Najděte slovo

Užitečnou zkratkou je také Ctrl+F, díky které můžete hledat v dlouhých dokumentech nebo i na webech pomocí slov. Do vyhledávacího políčka, které se vám po stisknutí klávesové zkratky otevře, jednoduše napíšete hledané slovo. Okamžitě uvidíte, kolikrát je v textu obsaženo a pomocí šipek mezi nimi můžete překlikávat.

Chraňte si soukromí

Umět během sekundy uzamknout obrazovku je k nezaplacení. Ochráníte tak obsah svého počítače před nezvanými hosty, ať už je to doma nebo ve škole. Stačí podržet tlačítko s logem Windows (vypadá jako čtyři kostičky) a k tomu L jako „lock”. Win+L vás vrátí na spořič vašeho počítače, kde zadáváte své heslo.

Už stačí? Dobře, pokračování příště 🙂

Pondělní kvíz: dokončete vtip se zajícem

Začněte nový rok s úsměvem. Zkuste náš pondělní kvíz a dokončete vtip se zajícem 🙂

URČI, JAKÁ SLOVA JSEM VYNECHAL

Stojí zajíc v lese na _______, a máchá kolem sebe packama v boxerkách. Jde kolem liška : „Hele, zajíci, co blbneš?“ „No, víš, trénuju teď box, a až budu mít _____, tak namlátím medvědovi. Za chvíli jde okolo vlk a říká : „Hele, zajíci, co to děláš?“ „No, víš, trénuju box, a až budu mít formu, tak namlátím medvědovi. Za chvíli jde kolem medvěd : „Čau, zajíci, co to tady děláš?“ „Ale, skáču tady na pařezu a______________… „

MOŽNOSTI:

A) lavičce – příležitost- recituji

B) houpačce – možnost- přednáším

C) pařezu – sílu – mlčím

D) lavičce – pomoc – slibuji

E) pařezu – formu – kecám a kecám

F) krokodýlovi – zuby – řečním

zdroj: Freepik.com
Autorem kvízu je Václav Fořtík, Centrum Nadání o. p. s.

SPRÁVNĚ

Stojí zajíc v lese na pařezu, a máchá kolem sebe packama v boxerkách. Jde kolem liška : „Hele, zajíci, co blbneš?“ „No, víš, trénuju teď box, a až budu mít formu, tak namlátím medvědovi. Za chvíli jde okolo vlk a říká : „Hele, zajíci, co to děláš?“ „No, víš, trénuju box, a až budu mít formu, tak namlátím medvědovi. Za chvíli jde kolem medvěd : „Čau, zajíci, co to tady děláš?“ „Ale, skáču tady na pařezu a kecám a kecám…“