Dubnové vydání

Se začátkem měsíce je tu další online číslo měsíčníku Gramotní. Věnujeme se v něm myšlenkovým mapám, v rozhovoru s Martinou Simonidesovou se ptáme na stav grafomotorických dovedností. A máme pro vás samozřejmě inspiraci z oblasti vzdělání a tipy na pomůcky do školy i na doma.

Dubnové číslo si můžete prolistovat zde: nebo stáhnout jako .pdf.

Příjemné čtení.

zdroj: Tereza Veselá photo

Březnové číslo ke stažení

Se začátkem března je tu nové vydání měsíčníku Gramotní. Můžete se těšit třeba na článek o introvertních dětech ve třídě, na rozhovor se socioložkou Lucií Jarkovskou o citlivé genderové výuce a moderní sexuální výchově a další. Prolistovat březnové vydání můžete zde, níže i ke stažení jako.pdf. Doufáme, že vás aktuální obsah zaujme.

Foto: Freepik.com

Únorové číslo je tu

Přinášíme vám nové číslo měsíčníku Gramotní. Těšit se můžete na rozhovor s duchovním otcem konceptu Líného učitele Robertem Čapkem, který nedávno vydal novou knihu Uč jako umělec. Dále se věnujeme komunikaci školy a rodičů vs. školy a žáků. A otvíráme tématem smrti, které je tak trochu tabu, ale bohužel, může zavítat i do životů vašich žáků. K tomu, jak může v takovém případě pomoci škola, snad pomůže článek „Když do školy zavítá smrt.“ Celé únorové číslo můžete prolistovat zde a přejeme všem pevné zdraví v stále nekončící virové době.

Jako .pdf můžete vydání stáhnout i zde:

Hrozí vám vyhoření? Čtěte v našem lednovém čísle

Je tu nový rok a s ním nové číslo našeho měsíčníku. Přinášíme vám nová a možná ožehavá témata k přečtení a zamyšlení. Loňský rok nebyl jednoduchý a nezačíná dobře pro většinu učitelů a žáků. Ale vyjdeme z něj silnější než dřív. Přejeme vám hodně sil, nadhledu, ať vás dobrá nálada neopouští a hlavně neztrácejte naději. Budeme se snažit vám vaši roli alespoň trochu usnadnit, sledujte třeba novou rubriku IT středa na našem webu a budete nejvíc cool online učitel. Lednové číslo k prolistování zde .

zdroj: Freepik.com

Prosincové číslo měsíčníku Gramotní je tady

Nové číslo našeho měsíčníku si můžete v klidu prolistovat zde . Kyberšikana učitelů, klasifikovat či ne uplynulé distanční pololetí nebo výuka v sociálně vyloučené oblasti, to jsou hlavní témata aktuálního čísla. S ohledem na omezení služeb distribučních firem jsme tento měsíc zůstali u online verze, ale v lednu už se můžete těšit na tištěné číslo. Objednávat ho pak můžete na našem webu v sekci „Čtěte naše papírové noviny“.

Verbální kreativa – kvíz

A je tu PONDĚLNÍ KVÍZ. Dnes zaměřený na verbální kreativu a můžete ho zkusit klidně s prvňáčky. Zadání je jednoduché: Vytvořte co největší počet slov ze zadaných písmen.

Autorem kvízu je Václav Fořtík, Centrum nadání o. p. s.

Slova:

KOSA, OCAS, SOCHA, SOVA, OSA, VOUS, VOSA, UCHO, CHAOS, SAKO, SUK, KUS, KOV, VAK, SAK, OKA, KOS,  …

Gramotní 3

Vzhledem k tomu, že většina učitelů organizuje distanční výuku z domova a ve škole jich moc nepobývá, rozhodli jsme se listopadové číslo měsíčníku Gramotní vydat online. Věříme, že vás obsah zaujme. Součástí je i pracovní list jako úvod do finanční gramotnosti. Online číslo si můžete prolistovat zde.

Grafomotorika pro prvňáčky

Společně s logopedickou asistentkou Zuzanou Kolátorovou vytvořila společnost KidtownEdu.cz sadu grafomotorických listů Obrázky a klikyháky kocourka Mourka. Listy byly původně určeny pro předškoláky, ale jejich použití doporučují specialisté na grafomotoriku i pro žáky základních škol, kdy je klasická výuka převedena do formy distančního vzdělávání, které je třeba pro prvňáčky obzvláště obtížné.

Součástí pracovních listů je i doporučení, jak s materiálem pracovat a to jak z pohledu používání barev a pastelek, úchopu tužky a úhlu umístění předlohy v případě praváků a leváků.