Prostorová představivost

Prostorová představivost je schopnot vytvořit si mentální model prostorového objektu a v mysli s ním manipulovat – například otáčet, rozkládat, skládat nebo počítat. V životě je to schopnost nezbytná pro architekty, konstruktéry, ale užitečná je i pro prostou orientaci v mapách. Tip na trénink prostorové představivosti přináší lektor kurzů digitálních dovedností makeITtoday Ondřej Vošta.

V informatice se s ní setkáváme všude, kde v názvu najdeme „3D” – u 3D modelování, 3D tisku nebo třeba 3D hry. Zejména ty 3D hry, kde mohou stidenti něco tvořit, jako je velmi známý Minecraft nebo Roblox. A právě z vytváření úprav světa Minecraft pochází inspirace pro dnešní aktivitu. Minecraft se skládá z kostiček, a když chceme vytvořit kostičku vlastní, musíme namalovat všech 6 stran kostky, která je rozložena do sítě.

My nebudeme malovat kostičku, ale budeme na nesloženou (2D) síť kostky malovat postavičku superhrdiny. Postavička má na přední straně oči a pusu, na zadní straně plášť se svým znakem, na horní straně kšiltovku nebo jinou čepici, kde se pozná, kde je vpředu, na spodní straně boty (které jsou u špičky rozšířené, takže zase víme, kde je vpředu) a má vlevo a vpravo ruce ohnuté v lokti. Chceme, aby postavička po složení do skutečné kostičky odpovídala běžným zvyklostem – tedy že oči jsou nad pusou nebo že ruce jsou v lokti ohnuté směrem dopředu.

A když máte postavičky složené (a slepené), co s nimi třeba natočit krátké stopmotion video?