Týmová spolupráce v IT

V informatice a vývoji software už jsou dávno pryč doby, kdy jeden člověk zvládl vytvořit celý program. Týmová spolupráce je ale užitečná napříč všemi lidskými činnostmi. Tip, jak ji s žáky trénovat, pro nás i tentokrát připravil lektor kurzů digitálních dovedností makeITtoday Ondřej Vošta.

zdroj: archív makeITtoday

Pro studenty může být překvapující a velmi poučné, kolik různých profesí se podílí například na tvorbě počítačové hry. Je tam někdo, kdo vymýšlí pravidla hry (game designer), kdo zpracuje vzhled (grafický designer), někdo, kdo vymýšlí příběh, programátor serverů, aby mohlo hrát hodně hráčů spolu, projektový manažer, aby se to vůbec někdy dokončilo, testeři, aby tam nebyly chyby, programátor části hry, kterou máte v počítači a spousta dalších, které jsem nevyjmenoval. A ti všichni musí spolupracovat. Podobné je to s profesionální internetovou stránkou nebo aplikací na posílání zpráv.

Cvičení:

Na trénink spolupráce dnes vytvoříme právě jednoduchou hru. Studenty rozdělíme do tříčlenných skupin a dáme jim například balíček karet, kostky nebo korálky. A také 3 papíry nadepsané „Příprava”, „Průběh” a „Závěr”. Na papír „Příprava” budou studenti psát, jak se má hra připravit (kolik karet kdo dostane na začátku, kdo začíná a podobně). Na papír „Průběh” budou psát, jak se hra hraje (vykládají se karty, kdo vyhraje kolo). A na papír „Závěr” jak hra končí, co se udělá na konci a jak se pozná, kdo vyhraje. Důležité ale je, že jakmile někdo něco napíše na jeden z papírů, už na tento papír nesmí psát nikdo jiný a tento člen ani nesmí psát na jiný papír.

Pak si hry samozřejmě zahrajeme, ideálně navzájem mezi týmy. A co je důležité, ke zkušenosti se vrátíme v reflexi, kdy si každý tým zhodnotí a podělí se, jak mu šla spolupráce, jak zajišťovali, že na sebe pravidla budou navazovat a dávat dohromady smysl.

V rozšířené variantě mohou studenti, resp. čtvrtý člen týmu, vyrábět i karty nebo jiný materiál ke hře. Případně ještě pro větší týmy, například fázi „Průběh“, kde bývá pravidel nejvíc, mohou psát dva různí lidé, každý na svůj papír, s tím že oba mají přibližně stejný počet pravidel a všechna pak platí dohromady.

Jako obrázky jdou použít vlastní Scratch karty, které si můžete vytisknout zde

V on-line prostředí si můžete karetní hry s žáky zahrát na této platformě, kde je možné vytvořit si i vlastní hru dle pravidel žáků.