Vzory

Je tu IT středa s ním další způsob, jak můžete s žáky procvičovat informatické myšlení klidně i bez počítače. Je to hledání vzorů. Jak na to, radí lektor kurzů digitálních dovedností makeITtoday Ondřej Vošta.

Nás lidi většinou repetitivní činnost nudí, ale počítače jsou v ní skvělé. A zvládají opakovat neskutečně rychle a vytrvale. Aby programátor tuto vlastnost dobře využil, musí být schopen najít opakující se vzor. Částečně to souvisí s abstrakcí, najít, co je společné, co se mění a jak danou úlohu zobecnit. 

V běžném životě jsou takové vzorce rutiny, které nám umožňují dělat věci bez toho, abychom na ně mysleli. Třeba hned po ránu. Máme naučený neměnný vzor činností, které každé ráno opakujeme. Protože po ránu se nám často nechce zbytečně přemýšlet.

Dnešní cvičení je o hledání vzoru v obrázku. Úkolem studentů je vytvořit návod na nakreslení jednoho z následujících obrázků. 

Případně můžete poskytnout ještě barevnou nápovědu:

Správné řešení:

Jedná se o čtverec, který se otáčí kolem levého horního rohu. V prvním případě 5x, v druhém 10x.

V druhé fázi můžete dát prostor pro kreativitu studentů a nechat je vytvořit vlastní obrázek skládající se z opakujících se vzorů. Nakreslí ho buď sami, kamarád nebo to zadají počítači.