Abstrakce

Dalším dílkem do skládačky zvané informatické myšlení je abstrakce. Cvičení, při kterém můžete společně s žáky tuto důležitou dovednost trénovat, si pro nás opět připravil Ondřej Vošta, lektor kurzů digitálních dovedností makeITtoday.

Abstrakce je dovednost vypustit nedůležité informace a naopak vyzdvihnout ty podstatné. V praktickém životě nám také pomáhá poučit se ze svých zkušeností, kdy žádná situace není úplně stejná, ale jsou si v některých aspektech podobné. Je to také schopnost shrnout děj filmu nebo informace obsažené v textu.

V dnešním cvičení se vaši studenti stanou hrdiny v čarodějné věži. Věž má mnoho pater a na každém patře je množství dveří. Vždy pouze jedny dveře vedou do vyššího patra a za ostatními čeká strašlivá kletba. V zaprášené knihovně jste našli klíč, jak určit správné dveře, ale při souboji s ohnivým démonem vám konec mapy ohořel a chybí poslední patro. V tom se nacházíte právě teď a máte před sebou 4 dveře (spodní řada označená A, B, C, D). Kterými se vydáte? Naštěstí víte, jaké dveře jste vynechali nebo využili v minulých patrech (horní část obrázku).

Správné řešení jsou dveře B, protože nejsou rozděleny na 2 části a mají kulatou kliku.