IT středa pokračuje dekompozicí

Minulý týden jsme si na vtipném videu a pomocí jednoduchého cvičení vysvětlili jednu ze složek informatického myšlení – algoritmy. Dnes si představíme další složku, kterou je dekompozice. Jak nám může dekompozice pomoci řešit problémy při programování i v běžném životě, vysvětluje Ondřej Vošta, lektor kurzů digitálních dovedností makeITtoday.

Když před sebou máme komplexní úkol, často ani nevíme, jak začít. Takzvaný strach z prázdného papíru. Tento problém řeší dekompozice, neboli rozdělení problému na menší, zvládnutelné části. Profesionální počítačové programy mívají miliony řádek kódu. To není lidská mysl schopna pojmout, a tak problém dělíme na menší a menší části, až máme funkce o pár (desítkách) řádků, které už umíme vytvořit.

Ale dekompozice se hodí například i při plánování. A při tom si dnes dekompozici procvičíme. 

Jste zahradní architekt najatý školou na návrh realizace školní zahrady. Z průzkumů víte, že na zahradě chtějí žáci skluzavku, trampolínu a minigolf. Dále by škola ráda záhony na drobné pěstitelství a zahradní altán, kde by mohla probíhat venkovní výuka. Také potřebujete travnatou plochu, kde mohou děti volně běhat a hrát hry. Samozřejmě je možné tento seznam vytvořit se studenty. Zahrada má rozměry 100 x 100 metrů. Úkol mohou studenti zpracovat na papíře, v grafickém editoru nebo třeba i v Minecraftu.

Můžete se o tom se studenty pobavit, nebo to nechat na nich. Ale celkem přirozeně se asi rozdělí zahrada na jednotlivé zóny (herní zóna, pěstitelská, klidová, …) a pak se rozpracují detaily těchto zón.

zdroj: makeITtoday