Algoritmy

Minulou IT středu jsme si vysvětlili, co je to informatické myšlení. Jeho různé složky nám v následujících týdnech představí Ondřej Vošta, lektor kurzů digitálních dovedností makeITtoday. A navíc se podělí o konkrétní tipy, jak tyto složky procvičuje se žáky na svých kurzech, a které v hodinách můžete využít i vy. Vyzkoušíte je?

Algoritmus je přesný návod krok za krokem, jak vyřešit zadaný problém. Z běžného života je algoritmem například kuchařský recept nebo návod na sestavení skříně. U algoritmu je důležité, aby byl přesný, čtenář by si neměl nic domýšlet. A důležité je i pořadí kroků. Krásně to vystihuje toto vtipné video (v angličtině), můžete se inspirovat.

My vám dnes přinášíme jednu aktivitu na procvičení algoritmizace. Jste operátor dispečinku horské záchranné služby a volá vyděšená paní, že se jí ve vánici zatoulalo koťátko. Naštěstí má moderní obojek s GPS, díky kterému přesně víte, kde koťátko je. Vy musíte na místo vyslat záchranáře. Ten může přistát na libovolném zamrzlém jezeře (označeno světle modrým čtvercem). Záchranáři musíte dát jasné instrukce, jak ke koťátku dojít a přitom se vyhnout nebezpečným skaliskům (označeno červeně). Instrukce se skládají z povelů “jdi dopředu o zadaný počet kroků”, “otoč se doleva nebo doprava (o 90 stupňů)” a “opakuj nějaké instrukce x krát”. Protože venku zuří bouře, je třeba, aby instrukcí bylo co nejméně.

Správné řešení:

Přistane na souřadnicích 3,4 otočený směrem dolů. Instrukce: Jdi 6 kroků dopředu, otoč se doleva a to celé opakuj 3x.