Slyšeli jste o pojmu informatické myšlení? Pokud ne, je na čase se seznámit. Informatické myšlení (v angličtině Computational thinking) totiž nesouvisí nutně jen s IT, i když tam je nezbytné. Jeho principy mají mnoho využití i v běžném životě. Co je informatické myšlení, proč a jak byste ho měli se žáky trénovat, vysvětluje Ondřej Vošta, lektor kurzů digitálních dovedností makeITtoday.
Umět programovat neznamená pouze znát programovací jazyk. Dokonce je to ta lehčí část, i když se to zpočátku tak nezdá. Ta těžší část je schopnost řešit problémy, se kterými jsme se zatím nesetkali. Navíc problémy komplexní a obvykle většího rozsahu, než je běžná lidská mysl schopna pojmout. A to je informatické myšlení. Zároveň je to dovednost, kterou využijeme i v jiných oblastech života. Například v plánování událostí, ve výrobě nebo třeba na stavbě.

Používáme zejména:
- rozdělení problému na menší části (dekompozice),
- plánování a sestavení postupu z jednotlivých kroků (algoritmizace),
- hledání opakujících se vzorů a schopnost zobecnit postupy pro použití v širší škále problémů.
Zároveň se při programování (a práci s počítači) dobře zapojují další dovednosti.
Týmová spolupráce.
K úspěšnému zvládnutí projektu nestačí jenom programovat, potřebujete jej naplánovat, graficky ztvárnit nebo dobře prezentovat, a nikdo není dobrý na všechno zároveň.
Kreativita a experimenty.
Na počítači je „levné“ selhat. Nemusíme se bát chyb a můžeme svobodně experimentovat.
Výběr vhodného řešení.
Problém má často několik různých řešení, která se liší efektivitou a například možnostmi dalšího rozvoje projektu. Programátor musí umět vybrat vhodné řešení.
O tom, jak a žáky procvičovat jednotlivé složky informatického myšlení, si řekneme příští IT středu.