Online výuka je výzva sama o sobě i bez technických komplikací, přesto se jen málokomu vyhnou. Tou nejčastější je problém s internetovým připojením. Ne vždy lze jeho rychlost a stabilitu zcela ovlivnit, lektoři digitálních dovedností z makeITtoday pro vás ale připravili tipy, jak můžete kvalitu vašeho připojení zkontrolovat a případně o něco zlepšit. Takže než příště zavoláte na pomoc ajťáka, projděte si tento seznam a můžete mít čisté svědomí, že problém není mezi židlí a klávesnicí 🙂

Spíše než rychlost připojení je podstatné, aby v průběhu výuky nevypadávalo a nekolísalo. Pro lepší představu – pokud jste schopni sledovat přes internet film, aniž by se přerušoval nebo vypadával, bude nejspíš kvalita vašeho připojení k internetu dostačující.
Pokud máte se stabilitou nebo rychlostí internetu potíže, zkuste následující postup:
1 Rychlost internetu můžete změřit například pomocí https://www.speedtest.net/
Rozumné údaje pro výuku jsou PING maximálně 100 ms, DOWNLOAD alespoň 10 Mbps a UPLOAD alespoň 2 Mbps.
2 Připojení k síti pomocí kabelu je téměř vždy stabilnější i rychlejší. Máte-li ne výběr, volte raději kabel. Pokud používáte wifi síť, zkuste přenést počítač přímo k routeru, zda se nezlepší stabilita.
3 Na počítači vypněte všechny aplikace mimo ty, které potřebujete pro výuku.
4 Zjistěte, jaká všechna zařízení máte doma k internetu připojená a jak ho využívají. I zdánlivě neaktivní zařízení (počítač, tablet) se může na pozadí aktualizovat nebo přenášet data. Po dobu výuky je můžete uvést do letového režimu. Kvalitu připojení samozřejmě ovlivňuje i to, zda ho používají ostatní členové domácnosti a jak. Pokud na něm nepracují nebo nemají sami online vyučování, poproste je, aby užívání internetu v čase vaší výuky omezili.
5 Pokud bude při výuce docházet k tomu, že se student odpojí od konference nebo ho bude program upozorňovat na zhoršenou kvalitu připojení, bude dobré stabilitu internetu prověřit. Pokud máte webkameru, může být řešením vypnout její používání.
6 Restart (odpojení a znovupřipojení) routeru je často řešením v případě, že vám internet nefunguje jak jste zvyklí.
PS: O tyto tipy se můžete podělit i se svými žáky, až budou mít potíže s připojením oni 😉