Nejužitečnější klávesové zkratky pro učitele

V minulém díle jsme vám přinesli několik tipů, jak zpestřit on-line výuku žákům. A dnes tu máme pro změnu něco, co usnadní práci na počítači vám. Pokud pracujete s operačním systémem Windows, můžou vám přijít vhod následující klávesové zkratky. Které z nich znáte a používáte?

zdroj: Freepik.com

Na první pohled se může zdát, že si všechny ty kombinace kláves nemůžete zapamatovat. Ale až uvidíte, jak užitečné triky díky nim zvládnete, nebudete chtít jinak. Pro začátek pomůže tahák vedle počítače, ale za pár dní svalová paměť udělá své a prsty vám po klávesnici budou tancovat samy. Pravidlo je u všech stejné – první klávesu podržíte a k ní zmáčknete druhou v pořadí.

Kopírování a přesouvání textu

Nejpoužívanější duo klávesových zkratek pro kopírování textu Ctrl+C a Ctrl+V nejspíš znáte. Pokud vybraný text nechcete zkopírovat, ale vyjmout a přesunout jinam, označte ho a přesuňte pomocí Ctrl+X a Ctrl+V. Co když chcete zkopírovat celý text z dokumentu? Místo ručního označování kurzorem přes několik stran text jednoduše zmáčkněte Ctrl+A. Takto označený text pak můžete kopírovat, přesouvat nebo smazat. 

Najděte slovo

Užitečnou zkratkou je také Ctrl+F, díky které můžete hledat v dlouhých dokumentech nebo i na webech pomocí slov. Do vyhledávacího políčka, které se vám po stisknutí klávesové zkratky otevře, jednoduše napíšete hledané slovo. Okamžitě uvidíte, kolikrát je v textu obsaženo a pomocí šipek mezi nimi můžete překlikávat.

Chraňte si soukromí

Umět během sekundy uzamknout obrazovku je k nezaplacení. Ochráníte tak obsah svého počítače před nezvanými hosty, ať už je to doma nebo ve škole. Stačí podržet tlačítko s logem Windows (vypadá jako čtyři kostičky) a k tomu L jako „lock”. Win+L vás vrátí na spořič vašeho počítače, kde zadáváte své heslo.

Už stačí? Dobře, pokračování příště 🙂