Jak zpestřit on-line výuku sobě i žákům

Po vánočních prázdninách se žáci kromě prvňáků a druháků místo do školy vrátí opět za obrazovky svých počítačů. A učitelé se shodují, že udržet jejich pozornost na dálku je ještě větší výzva, než když jsou ve třídě. Přitom online výuka nabízí spoustu možností, jak hodiny zpestřit tak, aby bavily víc žáky a nakonec i vás. Které z nich vyzkoušíte?

Výzva: Zapnout kamery!

Největší hrůza učitele je, když v online třídě vidí místo svých žáků jen černá políčka vypnutých kamer. Jak žáky přesvědčit, aby si kamery dobrovolně a rádi zapnuli? Děti se rády chlubí věcmi, které mají rády. Vyzvěte je, aby na začátku hodiny každé ukázalo spoužákům jeden vánoční dárek, který mu udělal radost. Další variantou je hledání pokladů. Vyzvěte děti, aby doma našly a na kameru ukázaly předmět, který splňuje vaše zadání. Třeba něco modrého, něco, co má nohy, něco kulatého, něco kovového atd. Úkol se dá přizpůsobit tematicky danému předmětu. Nebo si udělejte tematické dny: pyžamový den, den s čepicí na hlavě… Uvidíte, že se žáci budou chtít pochlubit na kameru.

Zahrajte si hru

Děti milují počítačové hry, tak proč je šikovně nezapojit do výuky? Znáte hru „Město, jméno,…”, kdy se vymýšlí co nejvíc slov začínajících na stejné písmeno v různých kategoriích? Zahrajte si ho na dálku s pomocí virtuálního kola štěstí, které za vás vytočí písmeno. Schválně, kdo z žáků najde jako první všechny rozdíly na fotografiích? V angličtině si můžete zahrát oblíbenou šibenici. Stačí nasdílet obrazovku! 

Buďte cool díky rozšířením Chromu

Překvapte své žáky svým avatarem neboli kreslenou postavičkou, která vypadá přesně jako vy. Jednoduše si ji vytvoříte v telefonu pomocí aplikace Bitmoji a díky stejnojmennému rozšíření ji můžete kreativně využít všude, kde se po vás chce profilový obrázek (například v mailu, na Zoom profilu…) ale přidávat ji můžete třeba i k domácím úkolům.

Rádi byste si zaznamenali části své online hodiny? Screencastify vám umožní jednoduše nahrát video toho, co se právě děje na vaší obrazovce, ať už je to aktivita v záložce na webu, vaše pracovní plocha počítače nebo vaši webkamera, a následně to sdílet se studenty nebo uložit do archivu.

Co takhle žáky v každé hodině místo nudné bílé šipky překvapit novým kurzorem? Díky rozšíření Custom Cursor to může být v pondělí pomeranč, v úterý mimozemšťan a ve středu třeba Spiderman. Ocení prckové i puberťáci 🙂 A co žákům posílá úplně nejvíc cool učitel? Přece GIFy!

Rubrika vzniká ve spolupráci s makeITtoday.