1. kolo soutěže „Učitelský fuck-up“ má svého vítěze

Všem učitelům, kteří nám zaslali příběhy se svým učitelským přešlapem, děkujeme za jejich odvahu inspirovat ostatní. Opravdu si toho vážíme, protože přiznat svůj přešlap, obzvlášť pokud jste učitel, není lehké. Chybovat je ale lidské a my si myslíme, že chyby nás posouvají dál.

Vítězem prvního, zářijového kola jsme zvolili Mgr. Petru Koutnou ze ZŠ a MŠ Skořenice u Chocně. Moc se nám líbí její přístup – i přes značně odlišná očekávání neláme hůl nad výsledkem, protože ten příští bude určitě lepší. A to je přesně esence podpory, kterou vám chceme dát. Není naším cílem někoho zesměšnit a pobavit se na cizí účet, ale vědět, že v tom nejste sami a možná najít sílu a inspiraci pro příště. Petro, moc gratulujeme a brzo se můžete radovat ze slíbené odměny – Rozkládacího lidského těla. A vy ostatní prosím neváhejte zaslat nám váš učitelský přešlap na redakce@gramotni.cz, protože říjnové kolo právě probíhá. Děkujeme.

Přečtěte si Petřin příběh:

„Učitelské přešlápky zažívám často. Například když několik týdnů vymýšlím třídní projektové dny. Aby byly tematické, v souladu s plánem, naplňovaly cíle, atd. Googlím, tisknu, laminuju, vystřihuju a těším se, jak to bude děti bavit, každý si v práci ve skupince užije svoji užitečnost a nezbytnost, tvořivě dojde k obohacení novými vědomostmi a dovednostmi a všichni budeme mít radost, jak se to povedlo. Realita ale bývá často jiná… obzvlášť před lety, v mých pedagogických začátcích. Děti byly zpruděné, nesamostatné, neměly chuť přemýšlet nad úkoly, tisíckrát se ptaly „A co máme dělaaat?“ Většina to nechala na svědomitějších spolužácích a jen se vezly. Zpětná vazba na konci vyučování zněla: Dneska jsme nic nedělali, nic jsme se nenaučili…. A já uvažovala o vrácení diplomu. Ale nevzdávám to a snažím se dál. A i děti už si umí lépe poradit.“

zdroj: archív Petry Koutné